2-Taktsolja blandningstabell

Den vanligaste inblandningen av 2-taktsolja i bensin är 2% det innebär att i 5 liter bensin ska det tillsättas 1 deciliter Starta 2-Taktsolja.
Blanda runt bensinen och oljan väl innan den hälls i tanken på maskinen.

Vid arbete med småmaskiner är Starta miljövänlig Alkylatbensin alltid att föredra. Starta Alkylatbensin fungerar även utmärkt att köra i t.ex. gamla veteranmopeder och då kan man välja den färdigblandade bensinen. Hitta återförsäljare här.
Vi har två varianter av tvåtaktsolja. En delsyntetiskt och en helsyntetisk. Titta alltid i instruktionsboken eller hör med tillverkaren av din maskin innan du väljer tvåtaktsolja.

Rekommenderad Blandningstabell för 2-Taktsoljor
Procent olja
Tankvolym1%2%3%4%5%
1 Liter0,10,20,30,40,5
2 Liter0,20,40,60,81,0
3 Liter0,30,60,91,21,5
4 Liter0,40,81,21,62,0
5 Liter0,51,01,52,02,5
Siffrorna är angivna i deciliter.